
Som spejder får du erfaringer og lærer ting, der også kan bruges uden for spejderlivet. Når du planlægger en lejr, leder en patrulje eller samarbejder om at løse en opgave, udvikler du kompetencer, som kan være værdifulde på en uddannelse eller arbejdsplads.
Derfor sætter KFUM-Spejderne nu gang i projektet Stærke Fællesskaber. Her udvikler vi et værktøj, der skal hjælpe unge spejdere med at sætte ord på de kompetencer, de får gennem spejderlivet, og vise, hvordan de kan bruges, når man søger uddannelse eller job.
Målet er at gøre det lettere for uddannelsessteder og arbejdsgivere at forstå værdien af de erfaringer, du har med dig som spejder.
Vil du være med til at gøre spejdererfaringer mere værdifulde uden for spejderlivet?
Vi har brug for dig! Du kan enten være med i arbejdsgruppen, der udvikler og tester værktøjet, eller være en af de unge spejdere, der prøver det af og giver feedback. Vær med til at skabe et værktøj, som andre spejdere også kan få glæde af!
Hvorfor kompetencekonvertering?
Som spejder træner man lederskab, samarbejde, ansvar, problemløsning og evnen til at skabe fællesskaber. Det er kompetencer, der er efterspurgt på arbejdsmarkedet, og som kan være afgørende i både uddannelsesvalg og jobsøgning.
Undersøgelser viser, at unge med et aktivt fritidsliv (fx som spejder) har 40 % større sandsynlighed for en stabil tilknytning til arbejdsmarkedet senere i livet (Rockwool Fonden, 2022). Alligevel kan det være svært for unge selv at sætte ord på, hvad de har lært, og hvordan det kan bruges i en professionel kontekst.
Med projektet Stærke Fællesskaber vil KFUM-Spejderne gøre det lettere for unge at få øje på deres styrker – og give dem et konkret redskab til at bringe spejderkompetencer i spil, når de søger job eller uddannelse.
Open call: Vil du være med i arbejdsgruppen?
Vi søger en arbejdsgruppe af engagerede spejdere, der har lyst til at være med til at forme et nyt værktøj for unge spejdere. Du behøver ikke være ekspert; det vigtigste er, at du er nysgerrig, har lyst til at samarbejde og synes, det er spændende at udvikle noget, der kan gøre en forskel for andre unge.
Arbejdsgruppen kommer til at arbejde med at:
- kortlægge, hvilke kompetencer man faktisk udvikler som spejder
- oversætte kompetencerne, eventuelt ud fra et arbejdsgiverperspektiv
- udvikle en kompetenceramme for spejderkompetencer
- tænke på kommunikation: Hvordan fortæller vi historien om spejderkompetencer?
- rekruttere frivillige til at teste værktøjet
- give input til den første prototype af modellen
Du kan være med, hvis du:
- er nysgerrig på unges læring og spejderkompetencer
- har lyst til at prøve kræfter med udviklingsarbejde
- synes interviews, idéudvikling eller sparring lyder sjovt
- gerne vil være med til at skabe noget, der kan hjælpe unge i deres vej mod uddannelse og job
- måske selv har oplevet, hvordan spejderlivet har åbnet døre for dig
- har arbejdsgiverperspektiv (ikke et krav)
Du behøver ikke kunne det hele, for arbejdsgruppen bliver et fællesskab, hvor vi lærer af hinanden og løfter opgaven sammen.
Hvad får du ud af det?
- erfaring med projektudvikling og samarbejde
- indblik i pædagogiske tanker om kompetencer og ikke-formel læring
- mulighed for at påvirke et værktøj, der skal bruges af unge spejdere i hele landet
- et stærkt teamsamarbejde
- værdifuld erfaring, du kan fremhæve på dit CV
Arbejdsgruppen starter senest i december 2026 og løber til sommeren 2028. Man er ikke forpligtet til at deltage i hele perioden.
Vi søger også unge – og spejderledere – der vil dele deres erfaringer
Ud over arbejdsgruppen leder vi efter unge spejdere mellem 15-30 år, der har lyst til at fortælle om:
- hvilke kompetencer de oplever, at de får gennem spejder
- hvordan spejdererfaringer har hjulpet dem i uddannelse, job eller hverdagsliv
- hvad de savner, når de skal beskrive deres kompetencer til andre
Vi taler også gerne med spejderledere, der har erfaring med at se unge udvikle sig – eller som selv har brugt spejderkompetencer i deres arbejdsliv eller uddannelse.
Interviews vil foregå fysisk eller virtuelt i november og december 2026.
Bag om projektet
Indsatsen er støttet af Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) og løber frem til august 2028. Ud over kompetencekonverteringsværktøjet indeholder projektet Stærke Fællesskaber indsatser, som skal styrke spejdergruppers evne til at inkludere og fastholde unge, der står uden for uddannelse og beskæftigelse eller er i risiko for mistrivsel. Det indebærer både gruppeudviklingsforløb, der opkvalificerer ledere i at skabe inkluderende fællesskaber for unge med fx psykiske udfordringer eller usynlige handicap. Hertil udvikler vi som del af indsatsen et mærkeforløb om inklusion i spejderlivet.
Vil du være med?
Kontakt udviklingskonsulent Mathilde Korning Andersen på mathilde@kfumspejderne.dk, hvis du vil høre mere om arbejdsgruppen eller melde din interesse.
Kontakt Frederikke Møller Helvad på fmh@kfumspejderne.dk for spørgsmål til projektet som helhed.