Gem årets vigtige dokumenter i Medlemsservice

Nu kan samværsregler og referat fra generalforsamling uploades i Medlemsservice, så snart dokumenterne er klar.

Ulve spejder på eventyr
Foto af Ditlev Kirstein Hansen

KFUM-Spejderne har taget endnu et modul i Medlemsservice i brug. Når samværsregler og referater er uploadede, kan de nemt findes igen, og de ligger klar til næste års medlemsbekræftelse.

Dokumentationskrav

I forbindelse med medlemsbekræftelsen i januar beder vi alle grupper om at uploade referat fra årets generalforsamling samt gruppens opdaterede samværsregler. Det skal ske for at dokumentere, at gruppen lever op til DUF’s krav for lokalforeninger, så korpset kan opnå så højt et driftstilskud som muligt.

Der har været flere henvendelser fra grupper, der spørger, om dokumenterne kan sendes ind tidligere på året, så de ikke bliver væk på en pc i mellemtiden. Det er nu muligt, fordi der er bygget et nyt modul i Medlemsservice kaldet “Dokumentanmodninger”.

Opgaven

Gruppeleder, Gruppekasserer og Medlemsansvarlige har adgang til at uploade dokumenterne. Gå til Medlemmer > Korpskontor-anmodninger > Dokumentanmodninger. Her ses de to anmodninger. Tryk på dem for at uploade dokumenterne.

Deadline

Dokumenterne skal uploades inden året er omme, så de er klar, når vi åbner medlemsbekræftelsen. 

Hjælp

På medlemsservice.nu finder du Tips & tricks nr. 16, hvor du kan se skærmbilleder af processen.

Spørgsmål og svar

Skriv til supporten på medlemsservice@spejdernet.dk, hvis du har spørgsmål til Medlemsservice.Skriv til korpskontoret på info@kfumspejderne.dk, hvis du har spørgsmål til vedtægter, generalforsamling eller samværsregler

Læs også

Menu