Bjørnene fra Oksbøl deltog i en anderledes motionsdag

Hvert år afholder skoler i hele landet Skolernes Motionsdag den sidste fredag før efterårsferien. Spejderne i Oksbøl deltog med deres specialspejdere.

KFUM-Spejder skyder med bue og pil
Foto: Daniel Kolding

Én af de skoler der deltog i motionsdagen, var specialskolen Sct. Jacobi Skolen i Varde. Forskellige foreninger fra kommunen inviteret til Foreningernes Dag, som er en aktivitetsdag, hvor eleverne på skolen kunne afprøve to forskellige foreningstilbud i løbet af dagen. En af de foreninger, som havde sagt ja til at deltage var Spejderne i Oksbøl, som har et specialhold, hvor flere af spejderne er elever på Sct. Jacobi Skolen i Varde.

Bål, spil og kopper på programmet

Lene og Daniel, som er leder for specialspejderne, Bjørnene, stod klar med aktiviteterne til de klasser, som lagde vejen forbi spejderne i et bålhus bagved skolen. Her var der ro og tid til at fordybe sig med kløvning af brænde til bålet,  i båltænding med tændstål, vat og vaseline eller til at lave sine egne redskaber til et spil eller til at folde sin egen kop. Særligt båltænding med tændstål og det at folde kopper af papir skabte store øjne og glæde hos børnene, som ikke før havde prøvet de aktiviteter.

Projekt Mere Mangfoldig

Dagen var arrangeret som en del af ‘Projekt Mere Mangfoldig’, som er et modningsprojekt under socialstyrelsen, hvor børn med handicap og diagnoser, som står udenfor foreningsfællesskaberne, kan få hjælp og støtte til at starte op til et fritidstilbud. KFUM-Spejderne samarbejder med Varde Kommune om projektet.

Hvem er bjørnene?

🐻 Bjørnene er en lille enhed for børn med særlige forudsætninger i alderen 8-12 år, som mødes ca. en gang om måneden, hvor børnene har deres forældre med til spejder.

🐻 Til møderne laver de spejderaktiviteter, tager mærker og nyder fællesskabet i trygge rammer i naturen.

🐻 Nogle af spejderne hos Bjørnene deltager også på fælles arrangementer i gruppen sammen med deres forældre.

Læs også

Menu