Foto: Nepal Scouts

I denne samarbejdsudfordring deler hver gruppe et par træplanker, der fungerer som kæmpestore ski. Alle deltagere står på plankerne og holder fast i et reb, der er forbundet med hver planke. Gruppen skal kommunikere og koordinere deres bevægelser, så alle tager et skridt samtidig. På den måde kan plankerne bevæge sig fremad, uden at nogen træder af. Spejderne skal bevæge sig rundt på en bane

Sådan gør I:

  • Del deltagerne op i patruljer, afhængigt af plankernes længde.
  • Hver patrulje stiller sig på plankerne og holder fast i rebbet.
  • Samarbejd om at bevæge jer fremad uden at træde af plankerne.
  • Gennemfør banen så hurtigt og sikkert som muligt.
  • Aktiviteten kan gøres til et kapløb mellem patruljerne.

Refleksion:

  • Hvor vigtigt var kommunikationen under aktiviteten?
  • Hvad ville I gøre anderledes, hvis I skulle prøve aktiviteten igen?

Formål

Adventureaktiviteter er en vigtig del af det nepalesiske spejderarbejde. De styrker teamwork, kommunikation, lederskab, tillid og problemløsning, samtidig med at spejderne får mulighed for at udfordre sig selv i trygge og sjove omgivelser.

Materialer

  • To lange træplanker med reb fastgjort langs planken. (Rebene kan fastgøres efter behov, afhængigt af antallet af deltagere på planken.)

Lavet af
Denmark-Nepal Partnership Project
Tid
15 - 30 min
Deltagere
6
12
Udviklingsområder
Fysisk
Socialt

Flere aktiviteter

Menu