Aktivitet

Bedre habitater til dyr

Foto: Ole Thye Gram

Bedre habitater til dyr

Skab beder habitater for dyr. Det kunne både være til vilde dyr i naturen eller kæledyr der hjemme.

Det mest simple er at lave en af klassikerne:
- Foderbræt
- Fuglehus
- Insekthotel

Der er mange måder at lave levesteder til forskellige dyr. Det er oplagt at søge på internettet, hvor der er gode byggevejledninger til fx fuglehuse eller insekthoteller.

Man kan også se på hvordan skoven og den øvrige natur bedst egner sig til gode levesteder for vilde dyr. Fx. er det godt hvis man henligger visse områder til eng, eller lader være med at rette vandløb ud og måske genopretter dem til deres tidligere form. Det vil være oplagt at undersøge et område for at finde steder, hvor der er mange dyr og insekter, og overveje hvordan man kan genskabe nye levesteder. Selv små initiativer er godt.
Få måske en naturvejleder ud og fortælle om et lokalt område som viser nogle gode eksempler på habitater for dyr.
Måske kan man også få lov til at være med til at rense et vandløb eller en sø, fx til Dansk Naturfredningsturnering affaldsindsamling.
Man kunne også lave fx et kaninbur til haven eller noget andet der kunne gøre det mere spændende at være kæledyr.

Lavet af
Mads Anders Jensen
Tid
60 - 120 min
Deltagere
2
20
Udviklingsområder
Selvstændigt
Følelsesmæssigt

Flere aktiviteter

Menu