Et flot farvel til Houens Oddes A-Center

På Houens Odde blev efterårsferien brugt på at tømme Aktivitetscentret for at skabe plads til nye rammer.

Nedpakning af A-centret på Houens Odde
Foto: Bjørn Eidnes

Afskedsceremoni og gravøl

Siden 1974 har Aktivitetscenteret (også kendt som A-Centeret) på Houens Odde dannet rammerne om gode oplevelser for spejdere fra både ind- og udland. Men nu er det slut. I løbet af efterårsferien har de ansatte og den frivillige Houmandskreds på Houens Odde nemlig tømt centret for at gøre klar til et nyt projekt: I 2027 skal der stå et helt nyt spejdercenter på Odden.

Lørdag den 11. oktober blev der holdt en storstilet afskedsceremoni for centret, hvor Stine Kirk ledte de cirka 80 deltagere i et fint farvel, der blandt andet bød på historier, musik og en sidste rundtur i bygningerne. Til ceremonien var der sørget for forfriskninger i form af gravøl til de voksne, og sodavand til de små.

En hel del flyttekasser

Deltagerne brugte det meste af uge 42 på at tømme bygningerne for alt, hvad der var af inventar, møbler og aktivitetsmaterialer. Der var indkøbt 200 flyttekasser til oprydningsprojektet, men efter tre dage måtte de ud at skaffe 100 flyttekasser mere. Alt i A-Centeret er blevet gennemgået, sorteret, ryddet op, registreret og pakket ned, og det meste står nu opmagasineret, blandt andet i lagerhallen på Stensgården, så det er klar til igen at blive taget i brug i 2027.

Dog er det ikke alt inventar, der får lov at holde pause, idet nogle af aktivitetsmaterialerne stadig skal i brug i 2026, for resten af Houens Odde bliver selvfølgelig stadig brugt til lejre og arrangementer - præcis som det plejer.

  • Nedpakning af A-centret på Houens Odde
    Foto: Kirstine Løkkegaard Hansen

Tak til A-Centeret

Det er et imponerende stykke arbejde, der er blevet lagt i oprydningen og tømningen af A-Centeret. Tak til alle de frivillige og ansatte, der mødte op og gav en tørn med.

De næste par år bliver det spændende at følge opbygningen af de nye faciliteter, men der skal også lyde en stor TAK til Aktivitetscenteret for at have været rammen om utallige spejderoplevelser og minder gennem mere end 50 år.

Hør Houmand Bjørn Eidnes fortælle om planerne for den nye bygning på A-centrets område.

Læs også:

Fremtiden for Houens Odde Spejdercenter

Spejdercentret har modtaget 50 millioner kroner fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal til en omfattende fornyelse af centeret, der forventes færdig i 2027.

Projektet omfatter tre bygninger:

  1. Skoven bliver det nye knudepunkt for aktiviteterne i området og vil erstatte det nuværende aktivitetscenter.
  2. Mosen skal udgøre stedets ‘forsamlingshus’ i naturen, hvor der er plads til undervisning og formidling.
  3. Fjorden vil blive udgangspunktet for at gå på opdagelse i dyre- og plantelivet omkring vandet.

Læs også

Menu