Hvem skal være Årets Ungdomsforening 2023?

DUF uddeler traditionen tro Årets Ungdomsforening til delegeretmødet i december – indstil en forening til prisen.

Foto: Dansk Ungdoms Fællesråd

Foreningslivet er fyldt med projekter, der udvikler og uddanner de involverede, og som styrker lokalsamfundet. Aktiviteter er båret af initiativrige frivillige, som med deres indsats, engagement og idéer gør en stor lokal forskel.

DUF vil med prisen Årets Ungdomsforening hylde de projekter og lokale initiativer, som styrker foreningslivet ved at tænke udvikling og synliggørelse ind i det klassiske foreningsarbejde. Det engagerende, lokale arbejde, de initiativrige frivillige og dem, der tager det lange seje træk, fortjener at blive fremhævet over for omverdenen og høste anerkendelse.

Årets Ungdomsforening belønner foreninger, grupper eller projekter, der styrker foreningslivet i DUFs medlemsorganisationer. Både DUFs medlemsorganisationer, lokalforeninger, kommuner og enkeltpersoner kan indstille til prisen.

Særligt for 2023-udgaven af prisen er fokus på frivilliges trivsel.

Kriterier

I vurderingen af de indstillede foreninger og projekter, vil der blive lagt vægt på:

  • Frivilliges trivsel – hvordan holder I foreningens frivillige motiverede.
  • Nytænkning
  • Samarbejde, fx lokalsamfundet, andre lokalforeninger, skole, institutionen

Selve indstillingen

Lokalforeninger, regionalforeninger og projektgrupper i DUFs medlemsorganisationer kan indstilles til prisen.
Du indstiller ved at udfylde indstillingsblanketten og sende den til abh@duf.dk

Frist
Det er muligt at indstille en forening, gruppe eller et projekt inden 31/10 2023 kl. 23.59.

Hvordan kåres vinderen?

En dommerkomité med stor erfaring inden for foreningsliv, kommunikation og organisation.

Dommerkomiteen offentliggøres snart.

Vinderen annonceres på DUFs delegeretmøde d. 2. december 2023 og offentliggøres også på DUFs hjemmeside og sociale medieplatforme.

Hvad vinder man?

Ud over at blive kåret som forbillede for resten af foreningslivet følger der en pengepræmie på 10.000 kr. med prisen. Den kan investeres i aktiviteter, der udvikler og styrker foreningen.

Tidligere vindere

Sidste år gik sejren til KFUM-Spejderne i Rinkenæs for deres imponerende arbejde med inklusion af unge med handicap i foreningens kerneaktiviteter. De blev hyldet på scenen til DUFs delegeretmøde 2022.

Læs historien fra sidste år her: Fjordbospejderne vinder prisen som Årets Ungdomsforening.

“KFUM-Spejderne i Rinkenæs har virkelig fortjent foreningsprisen i år. De har formået at kigge udad og række ud til lokalsamfundet uden at gå på kompromis med deres kerneværdier. Det er forbilledligt, hvordan de med rod i deres egen praksis viser så stærkt lokalt engagement, og inkluderer nogle unge, der har svære forudsætninger,”

siger DUFs forkvinde Christine Ravn Lund på vegne af dommerpanelet om årets vindere

Ved du lige præcis hvem, der fortjener prisen, en præmie på 10.000 kroner og delegeretmødets hyldest?

Så kan du nu indstille dem som Årets Ungdomsforening 2023. Du kan indstille/nominere en forening her.

Hyld en ungdomsforening ved, at indstille dem som Årets Ungdomsforening 2023. Du kan indstille/nominere en forening her.

Læs også

Menu