Lejr

Tag med De Evigt Grønne til Sydslesvig

Glæd jer samvær med andre gamle spejdere og til ture med udgangspunkt i spejdergården Tydal. Tydal ligger smukt i Treene-dalen. Vi tager på ture i lokalområdet, vi tager på byvandring i Slesvig by og vi besøger Hedeby. Vi forventer at få besøg af de lokale spejdere, og vi samles til gudstjeneste eller aftenandagt med den danske præst i Tarp.

Program
Torsdag: Ankomst og kaffe/kage og herefter en lille rundtur i terrænet.
Fredag: Gå/ cykeltur i området. Eftermiddagsudflugt til Slesvig med en guidet rundtur i den gamle bydel.
Lørdag: Gå/ cykeltur i området. Eftermiddagstur til museet ved Hedeby.
Søndag: Vi forventer at slutte i Tarp Kirke.

Forplejning
På Tydal er der en spisesal og køkken. Vi skal selv tilberede maden. Morgenmad og frokost (madpakker) skal vi selv stå for, mens aftensmaden indkøbes lokalt ved slagteren.

Fælles aftenhygge
Vi aftenhygger i spisehuset på Tydal med sange og historier. Vi brygger kaffe og te, eller der kan råhygges med en medbragt stille drink.

Tilmelding
Vi vil gerne have foreløbig tilmelding inden jul 2024.
Skriv til fam.engelhardt@sol.dk og fortæl
– om du vil gå eller cykle rundt i terrænet
– om du har særlige kostønsker, f.eks. vegetarer eller diabetikere
– hvilken værelseskategori du ønsker. Er du villig til at overnatte samme med en person af samme køn i flerværelsesrum vil vi også gerne vide dette.

Endelig og bindende tilmelding 15. januar 2025 til fam.engelhardt@sol.dk

Værelseskategori og pris:
KFUM-Spejder
Værelse 2 senge med egen partner 2550 kr.
Værelse 2 senge med anden deltager af samme køn 2550 kr.
Enkeltværelse 3200 kr.

Ikke medlem af KFUM-Spejderne
Værelse 2 senge med egen partner 2650 kr.
Værelse 2 senge med anden deltager af samme køn 2650 kr.
Enkeltværelse 3300 kr.

Fra
29. maj 2025 15:00
Til
01. juni 2025 11:30
Max deltagere
28
Arrangeret af
De Evigt Grønne
Sted
Tydal
Adressse
Tüdal 1 D-24852 Eggebek
Skriv til
Menu