Lejr

Tag med De Evigt Grønne til Rügen

Kridtklinter på Rügen
Dette er en tur for gamle spejdere m.m., der har lyst til at vandre sammen og opleve natur, kultur og spejderfællesskabet.

Vi ser frem til gode oplevelser på Rügen. Vi skal bo og aftenhygge på Pension Anker i Ostseebad Binz.

De følgende dage vandrer vi langs inderfjorde, - på den bilfrie ø Hiddensee og - langs kridtklinterne med Königsstuhl. Vi besøger ”Kolossen på Rügen” og tager et damptog til kønne småbyer. Vi arbejder på et møde med de lokale spejdere, og vi besøger hansestaden Stralsund.

Vandringerne er lagt, så man kan gennemføre en længere eller kortere tur. Vi sætter hold fra dag til dag med udgangspunkt i dagsformen, så man kan vælge mellem forskellige tur-længder.
Turene går gennem smukke områder i forskellige dele af Rügen, som har stor variation i natur og landskab.

Program:
Skriv efter detaljeret program og tilmeldingsblanket til nielsphilipjensen@spejdernet.dk

Forplejning:
9x Lækker morgenbuffet
7x 2-retters menu til aften, egenbetaling af drikkevare.

Tilmelding senest 25/1-2024 til nielsphilipjensen@spejdernet.dk.

Værelseskategori og pris:

Værelseskategori og pris:
KFUM-Spejder
Dobbeltværelse med egen partner 9.800 kr.
Dobbeltværelse med anden deltager af samme køn 9.800 kr.
Enkeltværelse 11.600 kr.

Ikke medlem af KFUM-Spejderne
Dobbeltværelse med egen partner 9.950 kr.
Dobbeltværelse med anden deltager af samme køn 9.950 kr.
Enkeltværelse 11.750 kr.

Prisen inkluderer lokal transport på Rügen samt entre til markante museer.
Prisen inkluderer ikke rejsen til og fra Binz på Rügen. Mange vil nok vælge at køre til Binz i egen bil. Måske har nogle af bilisterne en ekstra plads, det kan I oplyse på tilmeldingen. Prisen aftaler I indbyrdes. Man kan naturligvis også komme til Binz uden bil, vor samarbejdspartner hjælper gerne med det praktiske.

Fra
15. september 2024 16:00
Til
24. september 2024 09:30
Max deltagere
30
Sted
Rügen
Adressse
Bahnhofstraße 18, DE-18609 Ostseebad Binz
Skriv til
Menu