Lejr

Tag med De Evigt Grønne til Harzen

Fotograf: NN
Glæd dig til samvær med andre gamle spejdere og til vandringer i Nationalpark Harz. Harzen er Tysklands nordligste bjerglandskab, det højeste er Brocken (Bloksbjerg). Vi skal bo i Wernigerode, der i 2022 blevet certificeret som bæredygtig by. Byen er utrolig stemningsfuld, men i dagtimerne skal man være forberedt på at dele brosten med mange andre. Heldigvis er vi oftest ude i naturen i dagtimerne, og ellers er byen så tilpas stor, at man kan finde små gader og gyder, hvor man har byen (næsten) for sig selv.

Program
Søndag den 16/8 tager vi toget, der er mulig afgang fra mange stationer, vi mødes alle i Hamborg. Derfra rejser vi sammen videre med tog til Wernigerode.
Mandag til lørdag har vi fem vandredage med ikke så lange ture, hvis man tæller kilometer. Der er dog en del op- og nedstigninger, så vi kommer til at bruge det meste af dagen ude i naturen. Torsdag er der ikke planlagt vandring, nogle kan se nærmere på Wernigerode, andre tager måske til Goslar, hvor vi prøver at kontakte de lokale spejdere.
Søndag den 23/8 tager vi toget hjem - som på udrejsen
Skriv til Niels Philip Jensen og få tilsendt detaljeret program: nielsphilipjensen@spejdernet.dk

Forplejning og overnatning
Vi overnatter 7 nætter på hotel med fri WiFi og fri adgang til hotellets wellnessområde med sauna, dampbad og fitnessudstyr
Vi får morgenmad og aftensmad alle dage.

Tilmelding
Tilmelding senest den 25. januar 2026 via mail -også til nielsphilipjensen@spejdernet.dk .
Tilmeldingsblanket fås samme sted.

Værelseskategori og pris:
KFUM-Spejder
2 sengs værelse med egen partner 10.400 kr.
2 sengs værelse med anden deltager af samme køn 10.400 kr.
Enkeltværelse 11.600 kr.

Ikke medlem af KFUM-Spejderne
2 sengs værelse med egen partner 10.550 kr.
2 sengs værelse med anden deltager af samme køn 10.550 kr.
Enkeltværelse 11.750 kr.

Fra
16. august 2026 09:00
Til
23. august 2026 19:00
Max deltagere
20
Arrangeret af
De Evigt Grønne
Sted
Harzen
Adressse
HKK Hotel Wernigerode
Telefon
Menu