
I forbindelse med korpsets organisationsændringer er arbejdet fra de tidligere syv styregrupper blevet samlet til fire, og den nye Styregruppe for Grupper er én af dem.
Styregruppen for Grupper har fokus på at skabe de bedste rammer og betingelser for de lokale spejdergrupper og sikre, at gruppeledelserne har de rette værktøjer til at fremme samarbejdet mellem gruppens aktører og højne kvaliteten i de ugentlige spejdermøder.
Styregruppens arbejde skal bidrage til at gøre KFUM-Spejderne til et endnu mere attraktivt og inspirerende miljø at være frivillig i - og dermed arbejdes der også aktivt med vækst i gruppen.
Er det dig, vi leder efter?
Styregruppen søger en bred vifte af personer – og måske er det netop dig, vi har brug for! Vi står især og mangler dem med kompetencer inden for:
- Gruppeledelse
- Rekruttering af frivillige og vækst
Men alle er velkomne! Så sidder du med en masse andre fantastiske idéer til, hvordan vi kan skabe de bedste rammer for de lokale grupper, eller er du passioneret omkring at gøre spejdermøderne endnu sjovere og mere interessante for både spejdere og frivillige ledere. Så lad os endelig høre fra dig!
Som medlem af styregruppen forventes det, at du deltager i vores onlinemøder og på KFUM-Spejdernes korpsweekender, der afholdes fire gange om året - plus tager aktiv deltagelse i styregruppens projekter indimellem møderne.
Er du klar til at gøre en forskel?
Hvis Styregruppen for Grupper lyder som noget for dig – eller hvis du bare vil høre mere, kan du kontakte styregruppeforperson, Victor Selch, på victorselch@kfumspejderne.dk eller 61 15 38 30. Så tager vi en helt uforpligtende samtale omkring det at være i styregruppen.