
Tirsdag den 2. september slår Christiansborg dørene op for spejdere fra hele landet. Her rykker vi ind med tørklæder om halsen, nysgerrighed i rygsækken og en mission om at bygge bro mellem unge og beslutningstagere. Det bliver ikke en almindelig dag på Borgen.
Spejderløb – med en politiker i patruljen
I løbet af eftermiddagen kommer I rundt på poster inde på selve Christiansborg. Hver patrulje får en politiker med som deltager – og sammen skal I løse spejderopgaver, samarbejde og dele perspektiver på livet som ung og leder i Danmark.
Formålet? At skabe ægte møder mellem unge spejdere og de mennesker, der træffer beslutninger på Christiansborg. Sammen gør vi demokratiet mere nærværende og levende – for begge parter.
Hvem kan deltage?
Spejderne på Slotsholmen er for unge spejdere mellem 14 og 18 år fra alle korps.
- Du skal tilmelde dig som en patrulje på 4–8 personer.
- Har du ikke en hel patrulje i din gruppe? Så find sammen med andre spejdere i dit lokalområde – det er helt ok, at patruljer er tværkorpslige.
- Det er gratis at deltage (du skal dog selv dække transporten). Aftensmad er inkluderet.
OBS: Der er et begrænset antal pladser – så det er først til mølle!
Program (tirsdag den 2. september)
- 14.00 Ankomst og sikkerhedstjek
- 15.00 Velkomst og introduktion
- 15.30 Gruppebillede og spejderløb
- 16.50 Fælles afslutning
- 17.00 Afgang til Det Kongelige Biblioteks Have
- 17.30 Aftensmad
- 19.00 Tak for i dag!
Praktisk info
Christiansborg har sikkerhedsprocedurer – efterlad derfor dolken derhjemme. Du skal kunne fremvise ID og gennemgå tjek ved ankomst.
Tilmelding
Tilmelding sker patruljevis og er åben nu.