
Der er nu kun halvandet år til, at vi skal på Spejdernes Lejr, og også denne gang bliver det muligt at deltage i sejlaktiviteter! Sejladsen bliver placeret ved Veddelev Havn, 4 km nord for Roskilde, i Roskilde Fjord som base. Her kan man sejle i et meget naturskønt område, der samtidig er et beskyttet farvand med Roskilde by som skyline.
Søspejderne har budgetteret med 45 sejljoller og 13 store sejlbåde til aktiviteten, men derudover er der selvfølgelig også behov for en masse frivillige!
Opgaver til 100 frivillige
Er du til sejlads, har du nu muligheden for at melde dig som frivillig!
- Vi mangler frivillige som blandt andet bådførere. Her er du kaptajn på en sejljolle (meginjolle). Det kræver, at du har rutine i at sejle med sejl og er villig til at lade dig “omskole” til jolle. Vi tilbyder selvfølgelig en weekend i foråret 2026, hvor du kan prøve det med en rutineret meginsejler. Hvis du er ny i sejlsport og aldrig prøvet at sejle en Meginjolle, er søspejderne altså klar til at oplære dig.
- Har du certifikat til motorbåd, kan du også være kaptajn på en af vores fem følgebåde. Har du ikke certifikat, kan du her blive hjælper på følgebåden.
- Vi skal også bruge frivillige til uddeling af redningsveste til de cirka 280 deltagere pr. aktivitetsperiode.
- Er du god til at være i køkkenet og vil være med til at fremstille mad til vores frivillige, er der job i kabyssen, som indrettes på havnen.
Vi forventer, at du bor på lejren og er en del af denne, men det er ikke et krav. Fra lejren bliver der sørget for bustransport af alle vores frivillige. Der var stor kritik af bustransport og forplejning i 2022, hvilket vi har taget hånd om ved blandt andet at flytte forplejning til havnen og samle bustransporten under samme organisation som os selv.
Hvis du har lyst til at være frivillig i et maritimt fællesskab, kan du melde dig ved at skrive til sejler@arresoe.dk
Søspejderne glæder os allerede til at høre fra dig!