
Kursus i medlemsservice
Tilmeld dig til et eller flere moduler
KFUM Ermelunden Distrikt er værter og sørger for lækker forplejning i løbet af dagene.
Kurset er for FDF, KFUM-Spejderne, De grønne pigespejdere og Baptistspejderne.
Kurserne er målrettet almindelige brugere af Medlemsservice. Du er også velkommen, hvis du er nybegynder eller ekspert - niveauet er et sted midt i mellem. Kom gerne flere fra samme gruppe/kreds.
Du kan deltage i nøjagtig de moduler, som du har lyst til.
Der er 50 pladser på hvert modul
Prisen er 75 kr. pr. dag + evt. 75 kr. for frokost pr. dag.
Program for kursus i Medlemsservice
Lørdag den 18. marts
Kl. 8.30-9 Ankomst, let morgenmad
Kl. 9-12 Medlemsdelen af Medlemsservice
På dette modul gennemgår vi gruppens medlemslister. Vi taler om hvilke krav, der er til medlemsregistrering og hvilke funktioner, som gruppen kan gøre brug af for at gøre administrationen endnu nemmere. Du får styr på at melde medlemmer ind og ud, oprykninger og udsendelse af mails og SMS. Modulet starter med et oplæg og herefter er der masser af tid til at arbejde med egne opgaver og få hjælp til store og små udfordringer. Undervejs serveres formiddagskaffe/the og lidt frugt
Kl. 12-13 Frokost
Kl. 13-15 Arrangementsdelen af Medlemsservice
På dette modul gennemgår vi mulighederne i arrangementsdelen. Du lærer at oprette tilmeldinger til både små ture og den store sommerlejr. Du lærer at behandle tilmeldingerne, registrere afbud og andre handy muligheder.
Kl. 15-15.30 Eftermiddagskaffe/the, frugt og kage
Kl. 15.30-17 Kontingent i Medlemsservice
På dette modul lærer du at administrere gruppens kontingent i Medlemsservice. Når moduler er slut, så er kontingentet sat op og klar til udsendelse. Vi taler om kontingentsatser, opkrævningsperioder, hvordan
forældrene opkræves og betaler, hvordan du holder øje med betalingerne. Du lærer at starte kontingent for nye medlemmer og stoppe kontingentet ved udmeldelser. Vi taler om sammenhængen mellem kontingent og bogføring i regnskabet samt hvordan du trækker en liste over kontingent ud til kommunen.
Søndag den 19. marts
Kl. 8.30-9 Ankomst, let morgenmad
Kl. 9-10.30 Kontingent i Medlemsservice
På dette modul lærer du at administrere gruppens kontingent i Medlemsservice. Når moduler er slut, så er kontingentet sat op og klar til udsendelse. Vi taler om kontingentsatser, opkrævningsperioder, hvordan
forældrene opkræves og betaler, hvordan du holder øje med betalingerne. Du lærer at starte kontingent for nye medlemmer og stoppe kontingentet ved udmeldelser. Vi taler om sammenhængen
mellem kontingent og bogføring i regnskabet samt hvordan du trækker en liste over kontingent ud til kommunen.
Kl. 10.30-10.45 Formiddagskaffe/the og frugt
Kl. 10.45-15 Regnskab i Medlemsservice
På dette modul lærer du om de grundlæggende principper i regnskabsdelen af Medlemsservice; herunder kontoplan, opsætning af bankkonti, bogføring via bankimport, almindelig bogføring, fakturering og årsafslutning. Medbring gerne det senest godkendte årsregnskab samt en beskrivelse af hvilke lister og dokumenter, der skal indsendes til kommunen.
Undervejs serveres frokost
2900 Hellerup