FOTO: Johny Kristensen
16-12-2020
I det nye år træder Det Danske Spejderkorps ud af det administrative samarbejde i ’Spejdernes Medlemsservice I/S’.

KFUM-Spejderne fortsætter det gode samarbejde i ’Spejdernes Medlemsservice’

Fra 1. april 2021 fortsætter KFUM-Spejderne, De grønne pigespejdere og Danske Baptisters Spejderkorps samarbejdet i det fælles medlemssystem uden yderligere ændringer.

Siden 2016 har KFUM-Spejdernes medlemmer benyttet Medlemsservice som medlems-, arrangements- og regnskabssystem. Samarbejdet om systemet bestod i første omgang af Det Danske Spejderkorps, KFUM-Spejderne og De grønne pigespejdere. Siden er Danske Baptisters Spejderkorps kommet til.

Generalsekretær i KFUM-Spejderne, Ole Buch Rahbek, vil gerne benytte muligheden til at takke samarbejdspartnerne samt de mange frivillige, der gør det muligt at drive medlemsservice.

''Vi har et godt samarbejde med De grønne pigespejdere og Danske Baptisters Spejderkorps om Medlemsservice, og det samarbejde fortsætter, selv om DDS har besluttet at gå egne veje. De mange frivillige fra alle organisationer, der har ydet en kæmpestor indsats med support og udvikling, har været helt afgørende for, at vi kan yde den service til vores medlemmer, de har brug for. I den kommende tid vil vi i fællesskab fokusere på, at forbedre og tilpasse Medlemsservice så systemet er tilpasset vores medlemmers behov,'' siger Ole Buch Rahbek.

Læs DDS’s egen udmelding om baggrunden for deres udtrædelse af Medlemsservice her.

Medlemsservice

På siden medlemsservice.spejdernet.dk finder du alle medlemmer, styregruppens kontingentopkrævninger og øvrige økonomi samt evt. oprette gruppens arrangementer med tilmelding og betaling. Du kan også se vejledninger og  tips og tricks til fx at benytte medlemsservice.